Króliki

Króliki, jak większość zwierząt dzielą się na rasy. Niestety większość ras królików poszła w zapomnienie lub już nie istnieje. Najbardziej popularny jest królik domowy, czyli ten, który jest do kupienia w sklepach zoologicznych. Lecz opowiem o nich kiedy indziej. Dziś skupimy się na bardziej interesującej rasie – króliku angorskim.

krolik-angora-ostrzyrzonyNiektórzy myślą, że królik, którego posiadają w domu jest „angorką”. Niestety nie mają racji. Angory posiadają grube i długie futro. Powinny być dobrze strzyżone. Z ich sierści robi się czapki, szaliki, swetry itp. Nie muście się jednak bać. Nie zabija się ich dla pięknej sierści, lecz po obcięciu niektórzy robią z futra włóczkę lub nitki, z których robi się właśnie czapki itp. Futerko ścina się im średnio 5 razy w roku. To prawie jak u człowieka o długich włosach.

angora_35cm_1Hodowcy często jeżdżą z nimi na wystawy, a wtedy ocenia się je w kategoriach: sierści albo ubarwienia (czasem, lecz bardzo rzadko) itp. Królik pewnej pani hodowczyni miał sierść o długości 35 cm. Został za to nagrodzony w księdze rekordów Guinnesa za najdłuższą sierść króliczą.

Niech to nie zachęca was do jego kupna, ponieważ ta rasa jest bardzo wymagająca, lecz polecam zwykłego królika domowego. Jest bardzo miły, „przytulśny” i kochany. Sama jednego posiadam. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś więcej o tej rasie.

Zofia Walas kl. VI