Cocker Spaniele Angielskie

Cocker Spaniele Angielskie są psami myśliwskimi, których przeznaczeniem jest płoszenie ptactwa łownego. Są niezastąpione podczas polowań, ale również doskonale aportują drobną zwierzynę.

Rasa Cocker Spaniel Angielski jest bardzo stara, znana i chętnie kupowana przez arystokrację od XIX wieku. Wzmianki o niej pojawiały się już kilkaset lat wcześniej, chociażby w dziełach Williama Shakespeare’a z XVI w.

Cocker Spaniele Angielskie mają charakterystyczne, długie i zwisające uszy, wydłużoną głowę, ciało mocne, zbite i muskularne, jak u sportowca. Mogą mieć umaszczenie jednokolorowe (np. rude, czarne, czekoladowe, sobolowe, podpalane) albo kolorowe (np. biało-czarne, biało-złote, biało-czekoladowe, rudo-czekoladowe, rudo-czarne lub całe jednolite).

Są to psy bardzo przyjazne, lubią się bawić, a ze względu na swoje myśliwskie przeznaczenie uwielbiają ruch, są niezwykle energiczne i wesołe. Charakteryzuje je upór, potrafią bronić terenu przed wtargnięciem kogoś obcego.

Obecnie hoduje się je jako psy rodzinne. Cocker Spaniel Angielski bowiem, to wdzięczny towarzysz człowieka, który umili każdą chwilę i rozweseli największego smutasa :-).

Barbara i Krystyna Prośniak kl. IV