Proza dzieci – Niesprawiedliwy los Kory

Był rok 2016, pewna rodzina o nazwisku Smith prowadziła wielką firmę. Gdy zmarł Kronos Smith, założyciel firmy, przepisał część udziałów Demeter, młodszej siostrze Zeusa.

Demeter miała córkę Korę, która była siedemnastoletnią pięknością. Jej mama bardzo ją kochała, ale była bardzo zaborcza.

Któregoś dnia Kora spytała mamę:

– „Mamo, czy mogę iść na imprezę do koleżanki?”.

– „Tak, oczywiście. Tylko wróć przed północą!” – powiedziała Demeter.

– „Dobrze mamo!” – krzyknęła uradowana Kora.

Kora poszła na imprezę i tak dobrze się bawiła, że została dłużej niż obiecała mamie. Gdy wracała rozgwieżdżoną nocą, zaczepił ją Hades Black, dobry przyjaciel Zeusa. Umówił się on kiedyś z Zeusem, że poślubi jego siostrzenicę Korę. Ustalił to bez wiedzy i zgody matki Kory. Hades porwał więc dziewczynę, uwięził ją w swojej posiadłości i zmusił do ślubu.

W tym czasie Demeter załamała się z powodu zaginięcia córki. Szukała jej wszędzie, ale nikt nie wiedział, gdzie ona jest. Dopiero Helios Auden, który znał wszystkie tajemne sekrety, zdradził zrozpaczonej matce, że to Hades porwał Korę, poślubił ją, a wszystko to odbyło się za zgodą Zeusa, który już dawno obiecał piękność Hadesowi.

Helios zasugerował Demeter, aby napisała list do Zeusa i zażądała uwolnienia córki. Tak więc zrobiła. Napisała list, w którym zagroziła, że wycofa wszystkie swoje udziały i doprowadzi do bankructwa rodzinnej firmy, jeśli Kora do niej nie wróci.

Zeus poważnie potraktował groźbę siostry i zaproponował spotkanie. Nie mógł zgodzić się, aby Kora rozwiodła się z Hadesem i wróciła do matki. Zaproponował zatem następujące wyjście: Kora pół roku będzie mieszkać z mężem, a pół roku w posiadłości matki. Demeter na to przystała.

W całej tej historii najsmutniejszy jest los Kory, której nikt nigdy nie zapytał o zdanie, a wszyscy, nawet matka, potraktowali ją jak rzecz.

 

Krystyna Prośniak, kl. V